از اسانس بهار نارنج به جای آبلیمو در غذاها استفاده کنید

استخراج اسانس بهار نارنج به دلیل مقدار زیادی مواد خام مورد نیاز برای تولید چند میلی لیتر روغن گران است. این قیمت های بالای مورد نیاز برای اسانس های اصلی را توضیح می دهد.

به عنوان مثال، برای به دست آوردن یک قطره روغن ضروری گل رز، تقریباً 60 گل رز 6. با این حال، به دلیل فراوانی مواد اولیه ارزان قیمت و بهره وری بالا، روغن های ارزان تری نیز وجود دارد.

چنین روغن هایی عبارتند از مرکبات-لیمو، پرتقال، ترنج، آهک، روغن علف لیمو، روغن درخت چای. بنابراین، اسانس بسیار گرانبها است، اما تنها یک قطره برای نتایج مفید کافی است، علاوه بر این، سبقت گرفتن از دوز 2٪ سمی است و عوارض نامطلوب دارد.

این مایعات فرار، مواد مولکولی بسیار پیچیده ای هستند که به عنوان عمل بسیار قوی و دقیق هستند. اسانس در واقع یک روغن نیست زیرا حاوی هیچ ماده چربی نیست.

از اسانس غنی از طعم های طبیعی و مواد موثره به دست می آید که سلول های قسمت های خاصی از گیاه را ترشح می کند. مایعات گرانبها از تقطیر یا فشار دادن اندامهای ترشحی به دست می آیند.

به عنوان مثال پوست مرکبات را به صورت سرد فشرده می کنند و سایر قسمت های گیاه (ساقه، برگ، گل، ریشه، چوب) را تقطیر می کنند.

این فرآیندها منجر به یک کنسانتره معطر و منبع واقعی مواد فعال می شود. اسانس همچنین به عنوان روغن فرار یا روغن اتری شناخته می شود.اسانس ها در قلمرو گیاهان نسبتاً گسترده هستند، برخی از خانواده ها از نظر تعداد و کمیت بسیار غنی از چنین موادی هستند.

سسکوی ترپن های هالوژنه اگرچه ترکیبات ترپنیک مشخصه پادشاهی گیاهی است، برخی مونوترپن‌های بیوسنتز شده از باکتری‌های خاک، حشرات (احتمالاً فرومون‌ها) و برخی سسکوی‌ترپن‌ها و دی‌ترپن‌ها با منشأ حیوانی گزارش شده‌اند.

بیوسنتز مواد بودار در برگها صورت می گیرد، جایی که بیشتر آنها یافت می شوند و تا زمان گلدهی باقی می مانند. گلدهی، اسانس ها به گل ها مهاجرت می کنند و بخشی در فرآیند لقاح مصرف می شود. پس از لقاح در میوه ها و دانه ها تجمع می یابد و یا مهاجرت به برگ، پوست و ریشه صورت می گیرد.

در طول بلوغ گیاهان، ترکیب اسانس‌ها تغییر می‌کند: در گیاهان جوان عمدتاً حاوی هیدروکربن‌های ترپنیک و مولکول‌های ساده‌تر هستند، در حالی که اندام‌های تولید مثل حاوی روغن‌های اتری غنی‌تر از ترکیبات اکسیژن‌دار هستند.