بچه ای که در لوله پلی اتیلن صبا زنجان خود را کشت

مزایای لوله های پلاستیکی نسبت به لوله های فلزی غیر قابل انکار است که قبلا به آنها اشاره کردیم. اما پلاستیک با پلاستیک متفاوت است که در این مقاله در مورد آن خواهیم نوشت. انواع موادی که بیشتر در تولید لوله های تحت فشار استفاده می شود:

1. HDPE یا پلی اتیلن کم فشار یا پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE).
محبوب ترین، ارزان ترین و پرمصرف ترین ماده برای ساخت خطوط لوله HDPE یا پلی اتیلن کم فشار (لوله های HDPE) است. از دهه 1950، لوله پلی اتیلن صبا زنجان در کشورهای توسعه یافته برای نصب سیستم های آب، گاز و فاضلاب مورد استفاده قرار گرفته است.

اما حتی پس از نیم قرن، لوله ها بدون نیاز به تعویض به درستی کار می کنند. لوله های HDPE در معرض سایش، خوردگی نیستند، از تماس با آب و رسانه های تهاجمی ترس ندارند، نیازی به حفاظت کاتدی ندارند و نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند.

یکی از مهمترین ویژگی های HDPE دوام آن است. به طور معمول، تولید کنندگان برای لوله HDPE به مدت 50 سال ضمانت می دهند. با این حال، محققان تایید کرده اند که عمر مفید لوله HDPE می تواند بیش از 500 سال و برخی از انواع پلی اتیلن – 1000 سال باشد.

2. PVC یا پلی وینیل کلراید (PVC).
اولین لوله های PVC در اواسط دهه 1930 برای ساخت و ساز فردی مورد استفاده قرار گرفتند. این لوله ها قطر کمی داشتند و با چسب مخصوص به هم متصل می شدند.

در حال حاضر در اکثر کشورهای اروپایی دیگر از این نوع لوله های پلاستیکی از جمله در سیستم های تامین آب سرد استفاده نمی شود. دلیل آن این است که به عنوان ماده ای برای ساخت لوله های PVC، الزامات ایمنی مدرن را برآورده نمی کند: با گذشت زمان، سموم به تدریج از پلی وینیل کلرید از جمله کلرواتیلن سرطان زا خطرناک آزاد می شوند.

علاوه بر این، PVC یک ماده قابل احتراق است. در حین احتراق گازهای سمی منتشر می کند که برای سلامتی انسان خطر جدی دارد. بنابراین لوله های پی وی سی در کشورهای پیشرفته فقط در سیستم های فاضلاب استفاده می شود. در روسیه، لوله های پی وی سی گاهی اوقات برای لوله کشی لوله های آب در خارج از ساختمان ها استفاده می شود.